"Hoş geldiniz, sunulan hizmetlerden faydalanmak için sisteme giriş yapmalısınız"

Sonuçlar

Dünya El Yıkama Günü

Nerden Nereye: /

18.10.2018

Doğru Yöntemle El Yıkama Uygulamalı Olarak Anlatıldı

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü kapsamında Ankara’dabir alışveriş merkezinin yemek katında Sağlık Elimizde”sloganıyla etkinlik düzenledi.

 

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada el hijyeninin sağlanmasının önemi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, vatandaşlara 11 adımda doğru yöntemle el yıkama anlatıldı. Uzmanlar, ellerin doğru yöntemle yıkanmadığında tam olarak temizlenmediğini, mikropların ellerimizde barınmaya devam ettiğini vatandaşlara hijyen kontrol kitleriyle uygulamalı olarak gösterdi. Tüm gün süren ve yoğun ilgi gören etkinlikte, alana kurulan LCD ekranda el hijyeni konusunda Genel Müdürlük tarafından hazırlanan videolar yayınlandı, vatandaşlara 11 adımda doğru yöntemle el yıkama tekniğinin ve ellerimizi özellikle ne zaman yıkamamız gerektiği bilgisinin yer aldığı broşürler verildi.

 

Dünya El Yıkama Günü etkinlikleri, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirildi.

Doğru Yöntemle El Yıkama Bulaşıcı Hastalıklardan Korunmamızı Sağlar

Günlük yaşantımız içinde el yıkamak hem kişinin kendi sağlığının hem de toplum sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok el yoluyla bulaşmaktadır. Bol su ve sabunla yapılan iyi bir el yıkama işlemi grip, nezle gibi birçok bulaşıcı hastalıktan korunmamızı sağlar.

 

Ellerimizi özellikle;

 • Dişlerimizi fırçalamadan önce

 • Yemeklerden önce ve sonra

 • Tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra

 • Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra

 • Çöplere dokunduktan sonra

 • Dışarıdan eve girdikten sonra

 • Kedi, köpek ve tüm diğer hayvanlarla temas ettikten sonra mutlaka yıkamalıyız.

İrtibat teli arayın :

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Nerden Nereye: /

18.10.2018

Akademisyenler ve Öğrenciler Ruh Sağlığı İçin Ankara Eymir Gölü’nde Bisiklet Sürdü

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında, gençlerin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla “Ankara Eymir Gölü’nde Bisiklet Turu Etkinliği”düzenledi.

 

Etkinliğe Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, TED Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Çocuk Gelişimi Bölümü akademisyenleri ve öğrencilerinden oluşan 100 kişi katıldı.

 

“Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı”

Katılımcılarla beraber yapılan kahvaltının ardından Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü Sağlık İletişimi Daire Başkanı Mutlu Kaya basın açıklamasında bulundu. Sağlık Bakanlığının 2018 Yılı Sağlık Takvimi’nde yer alan 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılki temasının “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olduğunu belirten Kaya, “Bireyin ruh sağlığını koruyabilmesi için sağlığına bütüncül olarak yaklaşması gereklidir. Sağlık kişinin sadece fiziksel hastalığının olmaması değil, bedenen, ruhen ve zihinsel olarak iyilik halinde olmasıdır. Gençlerin ruh sağlığının korunmasında hareketli yaşam ve fiziksel aktivite alışkanlığı önemli bir yere sahiptir. Etkinliğimizi, ruh sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde etkin role sahip ve bu konuda çalışmalar yürüten psikoloji ve çocuk gelişimi bölümlerinden akademisyen ve öğrencilerle birlikte gerçekleştirerek farkındalık oluşturmak istedik. Akademisyenlere ve öğrencilere katılımları için teşekkür ediyoruz." dedi. Katılımcılar, açıklamanın ardından gölün etrafındaki 6 kilometrelik parkurda pedal çevirdiler.

 

Etkinliğe katılan Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmihan Zeliha Artan, hareketli yaşamın insanların ruh sağlığına olumlu etki sağladığını ifade etti. Artan, bebeklikten itibaren hareket etmenin önemine dikkati çekerek "Çünkü çocuk ilk hareket ettiği andan itibaren daha çok şey görmeye, daha çok şeye dokunmaya ve öğrenmeye başlıyor. Bu da ruh sağlığının temelini oluşturuyor. Gençlerin de hareketli bir yaşam sürmeleri çok önemli. Son yıllarda yapılan çalışmalar beynin hareket halindeyken daha iyi öğrendiğini gösteriyor. Tüm bu bilgiler ışığında yapılan etkinliğin çok faydalı olduğunu düşünüyorum." dedi.

 

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müjgân İnözü ile yapılan “Ruh sağlığı nedir? Dünyadaki hızlı değişimin gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir? Aileler gençlere nasıl davranmalıdır? Gençler ruh sağlıklarını korumak için neler yapmalıdır?” başlıklı röportaj videoları, etkinlikle ilgili fotoğraflar ve videolar, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünün resmi sosyal medya hesabı Sağlıklı Yaşa’dan  #DünyaRuhSağlığıGünü etiketiyle paylaşıldı.


İrtibat teli arayın :

4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme” Temasıyla Gerçekleştirildi.

Nerden Nereye: /

15.10.2018

4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme” Temasıyla Gerçekleştirildi


Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü ile Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM) iş birliğinde"4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu" 9-10 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’da düzenlendi.

 

Bakan Yardımcıları Prof. Dr. Emine Alp Meşe ve Dr. Şuayip Birinci, alanında uzman akademisyen, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı sempozyumda “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme, Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü, Sağlık Okuryazarlığı, Bağımlılıkla Mücadele, Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Kontrolü” başlıklı oturumlar ileSağlık Hizmetleri Yönetiminde Dijital Uygulamalar” adlı konferans gerçekleştirildi.

 

Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, TBMM Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, SASAM Enstitüsü Sağlık Politikaları Direktörü ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın açılış ve protokol konuşmalarının ardından oturumlar başladı.

 

 

Sağlıkta Millî Politika İzlenmiş, Millî Bir Davranış Gerçekleştirilmiştir

 

Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci sempozyumda yaptığı konuşmada, sağlıkta dönüşümde Türkiye'nin 10 yılda dünyanın hiçbir ülkesinin başaramadığı bir noktaya geldiğini belirterek anne ve bebek ölüm oranlarındaki düşüşün bunun en önemli göstergesi olduğunu vurguladı. Sağlıktaki dönüşüm sürecinde hiçbir ülkenin model alınmadığına dikkati çeken Birinci, "Sağlıkta millî politika izlenmiş, millî bir davranış gerçekleştirilmiştir." ifadesini kullandı. Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Pavel Ursu, sağlıkta millîleşme ve yerlileşme konusunun küreselleşmenin yararları, bağlantıları, zorluklarını tekrar ele alma ve bu bağlamda Türkiye'nin sahip olduğu kıyaslanabilir avantajları inceleme fırsatı sunacağını ifade etti.


TBMM Aile, Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, sağlık hizmetlerinde 2002 yılının bir milat olduğunu söyledi. Tamer, “Sağlık pahalı bir sistem. Yerlileştirme ve millîleştirme ile bu hizmeti daha ucuza maletmenin önemi tartışılmaz.” dedi.

 

Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü İbrahim Barbaros Akçakaya, bu yıl dördüncüsü yapılan Halk Sağlığı Günleri’nin ülkemizin içinde bulunduğu duruma paralel “Sağlıkta Millîleşme ve Yerlileşme” başlığı ile yapıldığını, programa katılan uzmanların da bu sürece olumlu katkı sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş,"Millîlik ve yerlilik hedeflerinin, Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltarak maddi gücünü tahkim etme arayışından çok daha öte bir değeri olduğuna inanıyorum. Sağlıkta ve hayatın bütün alanlarında üretimin millîleşmesi, insan merkezli medeniyet anlayışlarının bu kadim topraklarda yeniden şahlanışıdır." dedi.

 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,sağlıkta yerlileşmenin önemine dikkati çekerek “Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli bir adım olarak açıkladığı yerli aşı ve dışa bağımlılıktan kurtulmayı önemsiyoruz. Dışa bağımlılığımız ne kadar az olursa yerlileşme o kadar artmış demektir.” ifadelerini kullandı.

 

SASAM Enstitüsü Sağlık Politikaları Direktörü ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.M.Necmi İlhan, Halk Sağlığı Günleri’nin bu yıl dördüncüsünün gerçekleştiriliyor olmasının kurumsallaşmanın bir göstergesi olduğunu belirtti.

 

 

Sempozyum Kapsamında Beş Oturum Yapıldı


İkinci oturumdan hemen önce konuşma yapan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, enfeksiyon hastalıkları hakkında bilgi verdi. Sağlık Bakanlığının bulaşıcı olmayan enfeksiyon hastalıkları konusunda aldığı ödülün kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Sağlık hizmetinde yerlileşme ve millîleşmenin önemine vurgu yapan Meşe, Sağlık Bakanlığının bu yıl sağlıkta millîleşme ve yerlileşme temelinde hareket ettiğini ifade etti. İkinci oturumun ardından Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci “Sağlık Hizmetleri Yönetiminde Dijital Uygulamalar” konusunda verdiği konferansta, Türkiye’nin sağlık hizmetinde hayata geçirdiği dijital uygulamaların dünya çapında birçok ödül aldığını söyledi.Özellikle dijital uygulama projeleri için, bu uygulamaların hepsinin millî kaynaklarla Türk gençleri tarafından oluşturulduğunu vurguladı.


 

Oturumlardaki sunumların ardından toplu fotoğraf çekimiyle 4. Halk Sağlığı Günleri Sempozyumu tamamlandı.


İrtibat teli arayın :

Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği, Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet GÜVEN’in Katılımıyla Gerçekleşti

Nerden Nereye: /

05.10.2018

Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği

Bakanlığımızca her yıl düzenlenen “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği”, bu yıl Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Muhammet GÜVEN’in katılımıyla 3 Ekim 2018 Çarşamba günü Ankara Sincan Harikalar Diyar'ında yapıldı.

Tüm gün süren etkinlik Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü ile başladı. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul düzeyinde 1000 öğrenci ellerinde “Her Gün 10 Bin Adım”  logolu dövizlerle yürüyüş yaptı.

 

Sağlıklı Yaşam Kültürünün Geliştirilmesi Amaçlandı


Obezite konusunda toplumu bilgilendirip sağlıklı beslenmeye ve hareketli yaşama teşvik ederek obezite görülme sıklığını azaltmak amacıyla düzenlenen Dünya Yürüyüş Günü Etkinliğinde vatandaşlar, fiziksel aktivite ve eğlencenin bir arada sunulduğu oyunlara katıldı, hediyeler kazandı.

 

Alanda yer alan Sağlıklı Yaşam Aracı’nda tansiyon, kan şekeri, beden kitle indeksi ölçümlerini yaptıran vatandaşlar; halat çekme, pedallı araç yarışı gibi aktivitelere katıldıktan sonra sağlıklı yaşam alışkanlıkları hakkında bilgi alabilecekleri broşürlerden, Doğru Egzersiz Sağlıklı Yaşam kitapçığından ve çocuklarda sağlık okur yazarlığını artırmak amacıyla Bakanlığımızın ücretsiz yayımladığı Sağlık Çocuk dergisinden edindi. Çeşitli istasyonlarda dereceye giren katılımcılara bisiklet hediye edildi.

 

Etkinlikler 81 ilde eş zamanlı olarak yapıldı


Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye’nin dört bir tarafında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri gerçekleştirildi. Etkinlik alanlarında yapılan aktivitelerle hareketli yaşamın önemi bir kez daha vurgulandı.

 

Ayrıca, “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konusuna dikkati çeken vefarkındalık oluşturan “Obezite” konulu billboard tasarımı yapıldı ve etkinlik haftası süresince yayımlanmak üzere tasarım, 81 il billboardlarında yerini aldı.

İrtibat teli arayın :

2018 Yılı 2. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Atama Kurası

83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü

Nerden Nereye: /

02.10.2018

                                             83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası

İlan Metni ve İsim Listeleri Yayımlanmıştır. Eş ve Sağlık Mazereti Başvuruları 03.10.2018 Tarihi saat18:00'e Kadar PBS Üzerinden Yapılmaktadır.

İlan Metni İçin: Tıklayınız

Kura Takvimi İçin: Tıklayınız

İsim Listeleri

Uzman Tabip İsim Listesi İçin: Tıklayınız

Pratisyen Tabip İsim Listesi İçin: Tıklayınız

Eş ve Sağlık Mazereti Başvurusu ve Takip İşlemleri İçin: Tıklayınız

Kaynak: http://yhgm.saglik.gov.tr

İrtibat teli arayın :

83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası

Nerden Nereye: /

14.09.2018

83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası İlanı


Tıp fakültelerinden mezun olan doktorlardan tıp diploması ile uzmanlık eğitimini tamamlayan uzman tabiplerden uzmanlık belgesi düzenlenmesi için gerekli evrakları 27/09/2018 tarihi mesai bitimine kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ulaşıp tescil işlemleri yapılmış olanlar 83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü Kurası’na alınacaklardır.

Devlet Hizmeti Yükümlüsü olarak atanıp görevine hiç başlamayanlar ile hizmet süresi bitmeden görevinden istifa eden veya müstafi olarak ayrılan tabip ya da uzman tabiplerden 83. Dönem Devlet Hizmeti Yükümlülüğü kurasına girmek isteyenler; 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 63. ve 97. Maddelerinde açıklanan engel halleri bulunmayanlar en geç 27/09/2018 tarihi saat18:00’e kadar kuraya girmek istediğini belirtir bir dilekçe ile başvurabilirler.

Not: Dilekçeler elden ya da kargo ile 27/09/2018 tarihi saat 18:00’e kadar Sağlık Bakanlığı Genel Evrak Şubesi Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cad. No:9  06800 Çankaya /ANKARA  adresinde olacak şekilde Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne hitaben gönderilmelidir.

Kaynak: http://yhgm.saglik.gov.tr

İrtibat teli arayın :

2018 Yılı 2. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Atama Kurası

Nerden Nereye: /

13.09.2018

2018 Yılı 2. Dönem İlk Defa Ve Yeniden Atama Kurası

İlan metni ve münhal kadrolar yayımlanmıştır. Başvurular 12 Eylül 2018 Çarşamba - 18 Eylül 2018 Salı (saat 18:00'e kadar) tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.

İlan Metni İçin: Tıklayınız

Münhal Kadrolar İçin: Tıklayınız

Başvurusu ve Takip İşlemleri İçin: Tıklayınız

Kaynak: http://yhgm.saglik.gov.tr

İrtibat teli arayın :

30 Ağustos Zafer Bayramı

Nerden Nereye: /

30.08.2018

Büyük Taarruz'un 96. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

İrtibat teli arayın :

Bakanımız Dr. Fahrettin Koca'nın Kurban Bayramı Mesajı

Nerden Nereye: /

20.08.2018

Rahmet ve bereketin inkişaf ettiği bir Kurban Bayramına daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bayramlar, birlik beraberliğimizin güçlenmesi, kardeşliğimizin pekişmesi için fırsatlar sunan müstesna günlerdendir. Bayramın, yurt içinde ve dışında, aziz milletimizin beraberliğini bozmaya, asla esaret yaşamamış milleti esir almaya, diz çöktürmeye çalışanların gayretlerinin boşa çıkarılmasına vesile olmasını diliyorum.

Sağlık camiamız ambargolar, ekonomik krizler ve doğal afetler gibi olağanüstü durumlarda her zaman geçmişten gelen tecrübesi ile görevini başarı ile yürütmesini bilmiştir. Bizler toplumun en fazla mağdur olduğu, en kırılgan durumlarda fedakarca görev yapmayı hayat tarzı haline getirmiş bir ekibin mensuplarıyız.

Bu fedakarlığın sürekliliği, doktorundan hasta bakıcısına kadar tüm çalışanlarımızın huzurlu ve güvenli bir ortamda gelecek kaygısı duymadan hizmet vermesine bağlıdır.

Hasta ve sağlık çalışanının kendini güvende hissedeceği, karşılıklı güvenin en üst düzeyde olduğu bir çalışma ortamı oluşturmak zorundayız.

Bayram dolayısıyla direksiyon başına geçen vatandaşlarımızdan da bu sevinçli günlerimizi mateme çeviren kazaların yaşanmaması için trafik kuralları konusunda daha duyarlı olmalarını ve hız yapmamalarını özellikle istirham ediyorum.

Bu vesileyle başta sağlık yöneticileri olmak üzere tüm meslektaşlarımın, tüm çalışanlarımızın bayramını tebrik ediyor, Bayram günlerinde gece ve gündüz görev başında olacak olan arkadaşlarıma kolaylıklar diliyorum.

T.C. Sağlık Bakanı

Dr. Fahrettin Koca

İrtibat teli arayın :

  Sayfa 1 ve 448 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 70 150 220 300 370 >
   Git 
   
Aktif Kullanıcı: 53 Üye Sayısı: 54675

Telif Hakkı © T.C.Sağlık Bakanlığı 2018