25 Mart 2017 Cumartesi
 
Sitede Ara
Bana Ulaşın
Bize Sorun
Bir Fikrim Var
Çözüm Arıyorum
Gündem
Kongre ve Konferanslar
Atamalar
Kariyer İmkanları
ÖZEL HABER  
Üyelerimizden Dr Halil AKTAŞ ile kitap söyleşisi
17.11.2015

Sayın Aktaş öncelikle Halil Aktaş’ı tanımak isteriz. Bize hem yazar olarak hem de bir hekim olarak kendinizi tanıtır mısınız?

1972 Gümüşhane doğumluyum. Çocukluğum Trabzon’da geçti. Babamın işi nedeniyle 1986 ‘da İzmir’e yerleştik. KTÜ Tıp Fakültesi 1997 mezunuyum. İlk görev yerim Erzincan’dı. Daha sonra Trabzon’a tayin oldum. Trabzon’da çeşitli yerlerde çalıştıktan sonra 2009 yılı ocak ayından beri Akçaabat ilçesinde aile hekimi olarak çalışıyorum.

Yazar olarak tanıtmaya gelince, çok eskiye gitmem gerekir. Ortaokul yıllarımda skeçler yazar bunları arkadaşlarımla sahnelerdim. Daha sonra ki yıllarda daha çok şiire yöneldim. 2000 Yılı mayısında “Yaren” adlı şiir kitabımı yayınladım. Romana ve öyküler yazmaya merak saldım ama başladığım üç roman denemesini de bitiremeden rafa kaldırdım. Çocuk öyküleri yazdım uzun süre. 2014 yılında kızımın desteğiyle ve beni yeniden yazmaya teşvik etmesiyle rafa kaldırdığım üç romanı da yeniden düzenleyerek ve kaldığı yerden devam ettirerek yazmaya başladım. İlk romanım “Az Kullanılmış Sevgiler” bitti. İkincisi  “Beni Dinler misin Leyla? “ bitmek üzere. O bittikten sonra üçüncü romanım “Mücella- Bilinmeyen Numaralar”  adlı romanımı bitirip yenisine başlayacağım.

 

Sayın Aktaş,  kitabınızı web sayfamızda bizlerle ve tüm sağlık çalışanlarıyla paylaştığınız için teşekkür ederiz. Keyifle ve bir solukta okunabilecek bir kitap olmuş “Az Kullanılmış Sevgiler”.  Bilindiği üzere ilk kitabınız. Bize ilk olarak yazma fikrinizin nasıl çıktığını ve Az Kullanılmış Sevgiler’in çıkışından bahseder misiniz?

Bir sağlık çalışanını olarak kitabımın ilk sizin web sayfanızda yer almasından dolayı mutlu oldum. Bu fırsatı bana verdiğiniz için ben de size teşekkür ediyorum.

Ben iyi bir gözlemci olduğuma inanırım. Hayata katmaktan çekindiğimiz o kadar söylenmemiş sözler var ki, birine sevdiğimizi söylemek gibi. O kadar az kullanırız ki. İşte bu söylenemeyen sevgilerin, yarım kalan aşkların, entrikasız hayatların, birbirini seven, başkaları için de bir şeyler yapabilen insanların, az kullanılmış sevgilerin hikayesini yazmak istedim ve böylece bu roman ortaya çıktı. Romanı yazarken internette bir kitap paylaşım sitesinde günlük olarak paylaşmaya başladım, ilgi görüp okunma sayısı da artınca da her gün yazmaya gayret ettim.

Bu roman, kızım başta olmak üzere ,editörüm dediğim sevgili arkadaşım Dr. Arzu Şaşoğlu ve beni her zaman yazmaya zorlayan , geribildirimleriyle beni destekleyen,  geliştiren Dr. Mustafa Özçınar sayesinde çıkmış oldu.

 

Hepimiz biliyoruz ki yoğun bir çalışma ortamınız var. Bu yoğun tempoda kitap için nasıl vakit ayırabildiniz ve” Az Kullanılmış sevgiler “ ne kadar sürede yazıldı?

Konuşmamızın başında da dediğim gibi bu romanımı 2001 yılında yazmaya başladım ama elli sayfa yazdım yazmadım rafa kaldırdım. 2014 yılında tekrar yazmaya başlayıp yaklaşık iki ay gibi bir sürede tamamladım. Genelde tatil günlerimde yazdım. Bir ara her gün yazdım. Bir kitap okuma sitesinde arkası yarın tarzında yazmaya devam ettim. O kadar ilgi gördü ki, her gün yeni bölüm bekler oldu okuyanlar. Onların bu beklentisi beni her gün yazmaya itti. Bazen öğlen aralarında bazen akşamları yazmaya fırsat bularak kitabı tamamladım.

Yazmak bir yetenek midir sizce, yoksa öğrenilebilir mi?

Herkes yazamaz bu iş yetenek işi deseler de ben buna inanmıyorum. Geçenlerde çok seyahat eden dünyanın dört bir tarafını gezen bir arkadaşıma, gittiğin yerler ile ilgili gördüklerini, yaşadıklarını, bize söyleyeceğin sözleri yazsana diye motive etmeye çalıştım ve çok iyi bir şekilde de kitabında bizlere bu söylediklerimi paylaşacağına inancım tam. Yetenek değil yani bence yazmak. İstemekle alakalı ve severek yazmakla.

“Az Kullanılmış Sevgiler” in konusu nasıl orataya çıktı?

Öncelikle yarım kalan bir aşkın yarım kalan yüzleşmesini yazmayı hayal etmiştim. Konuyu yazarken kendimi tutamayıp yeni aşklar icat ettim. Aşkın, sevginin, birileri için bir şeyler yapabilmenin  insanları hala çok mutlu edebileceğini göstermek istedim. Yazarken kızımın bana müdahalesi çok oldu. Yazdığım bölümleri ilk ona okuyordum. Her gün ne yazdığımı merakla bekliyor bölümü ona okuyup bitirdiğimde “ne yani bu kadar mı?” diyordu. Ameliyata giren karakterim için ,”Baba bak sakın ameliyatta ölmesin yoksa okumam daha” diye benim akışımı çok değiştirdi. Mutlu sonla bitmesine sebep oldu.

Biraz teknik konulara da değinmek istiyorum. Kitabın basımı ve okurla tanışması, tüm bunlar nasıl oluyor. Bize tüm bu aşamaları anlatabilir misiniz.

Yazarken bu kadar yorulmadım. Trabzon’da fazla kitap basan yayınevi yok. Yazar bir abimin yönlendirmesi ile Sonhaber Yayınları ile tanıştım. Anlaştık.

Yazmaya başlayınca kendimi durduramıyordum bazen klavye başında. İlk başta kitabın redaksiyonu yapıldı. İmlası, anlam bozuklukları, yanlış yazımları düzeltildi. Kitabın tescili ve bandrol işlemleri tamamlandı. Kapak fotoğrafını fotoğrafçılıkla da çok yakından ilgilendiğim için ben tasarladım. Sonra baskıya geçildi. Ve şu an elimizde.

Az Kullanılmış Sevgiler’i nasıl tanımlarsınız?

İçinizi ısıtacak bir hikaye. Eğer okumaya başlarsanız bitirmeden elinizden bırakamayacağınız bir roman oldu. Bazı yerlerinde gözleriniz yaşarabilir , bazen de tebessüm ederek okuyacaksınız. Hani eski Türk filmleri vardı ya, işte o tatta olmuş bir hikaye.

 

Ve son olarak okumak isteyen üyelerimiz kitabı nasıl temin edebilirler?

 

Şu anda dağıtımı konusunda sıkıntılar çekiyorum. Sağlık camiasında olan eşe, dosta ,arkadaşlara  kargo ile ulaştırıyorum . Kargo dışında herkesin kitabıma ulaşabilmesi için  illerde bağlantılar kurmaya çalışıyorum. İnternetten de siparişi için çalışmalar yapıyorum. Trabzon’dan Sonhaber Yayınlarından kitabıma ulaşmaları da mümkün. İmza günlerinde yer alarak daha çok okuyucu kitlesine ulaşmayı hedefliyorum.  drhalil61@hotmail.com bana ulaşabilecekleri web adresim, kitaba ulaşmak isteyen sağlık çalışanlarımız buradan benimle iletişime geçebilirler. 505-649 82 44 de telefon numaram .2017  © T.C. Sağlık Bakanlığı