29 Mart 2017 Çarşamba
 
Sitede Ara
Bana Ulaşın
Bize Sorun
Bir Fikrim Var
Çözüm Arıyorum
Gündem
Kongre ve Konferanslar
Atamalar
Kariyer İmkanları
ALKIŞA DEĞER  
Antakya Talasemi ile Mücadele Ediyor
15.01.2013

Antakya İl Sağlık Müdürlüğü’ nün başlatmış olduğu, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (Doğaka) mali katkıları ve Talasemi Derneği’nin sivil ortaklığı ile yürütülmekte olan “hemoglobinopati (sıcklecell anemi ve talasemi) hastalığı çift taşıyıcı evli çiftlerin prenetal tanı, genetik danışmanlık, çocuk doğurma ve hamilelik ile ilgili eğitim verilmesi” projesi başarıyla tamamlandı.

Hemoglobinopati(sıcklecell anemi ve talasemi) hastalığı çift taşıyıcı evli çiftlerin prenatal tanı, genetik danışmanlık, çocuk doğurma ve hamilelik ile ilgili eğitim verilmesi projesinin yürütücülüğünü Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Çelenk  koordinatörlüğünde ve Gülbahar Yıldız, Suzan Öksüz, Hanife Yıldız ve Tülay Sucuoğlu’ndan oluşan gezici ekip üstlendi. Aileler,  AÇS-AP şubesinden alınan taşıyıcı evlilere ait verilerle, adresleri tespit edilerek  evlerinde ziyaret edildi. Proje bitiminde yapılan çalışmalar kitap haline getirilerek, Uluslararası makale olarak yazıldı.

Yetkililer, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nün kayıtlarına göre Hatay ilinde hemoglobinopati taşıyıcısı birbiriyle evli 1072 aile(2144 kişi) olduğunu belirterek, “Kayıtlı 1072 çift taşıyıcı evli ailenin 1065’ine ulaşıldı. Oluşturulan iki ayrı gezici ekip ile, tüm taşıyıcıların ev adresleri tespit edilerek kurulan ekip tarafından evlerinde ziyaret edildi. Taşıyıcı çiftlerden aydınlatılmış onam alındıktan sonra, sosyo-demografik özelliklerini sorgulayan bir anket formu uygulandı. Anket uygulandıktan sonra taşıyıcı çiftlere kalıtsal kan hastalığı, prenatal tanı, genetik danışmanlık ve hamilelik ile ilgili bilgiler aktarıldı. Proje kapsamında çeşitli toplantılar ve etkinlikler düzenlenerek farkındalık yaratılmaya çalışıldı.” dediler.

‘‘HATAY TALASEMİ İLE SAVAŞIYOR’’ PROJESİ OKUL EĞİTİMLERİ İÇİN START VERİLDİ

 
Antakya merkez ve tüm ilçelerde eş zamanlı olarak başladı. Okul eğitimleri ile ilgili olarak hazırlanan bilgilendirme toplantısı ilk olarak 09.11.2012 tarihinde Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Antakya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, Hemoglobinopati (Talasemi ve Orak Hücreli Anemi)  hastalığının Antakya için önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Sosyal Hizmet Uzmanı Özlem Çelenk tarafından yürütülen projede, ildeki tüm 8 ve 9.Sınıf öğrencilerinin hastalık ve önleme faaliyetleri konusunda bilgi sahibi olmaları amaçlandı. Aynı zamanda öğrencilerin velilerine gönderilmek üzere veli mektubu ve broşür hazırlandı. Projenin Okul eğitimleri Özlem Çelenk, Bülent Atasoy, Sevgi Aykaç tarafından planlandı. Eğitim sunumunda kullanılmak üzere ‘‘talasemiyi yok et’’ müzikli klip hazırlandı. Klip için hatayhalksagligi.gov.tr/talasemiyi yok et, linkinden ulaşılabilir.

Okul eğitimleri kapsamında toplamda 25 bin 100 öğrenciye eğitim verilecek.

 2017  © T.C. Sağlık Bakanlığı