27 Mart 2017 Pazartesi
 
Sitede Ara
Bana Ulaşın
Bize Sorun
Bir Fikrim Var
Çözüm Arıyorum
Gündem
Kongre ve Konferanslar
Atamalar
Kariyer İmkanları
ALKIŞA DEĞER  
Denizli Sağlık Müdürlüğü, Sağlığı Tiyatro İle Buluşturmaya Devam Ediyor
03.01.2013

Sağlıkçıların hazırlamış olduğu tiyaro gösterilerine bir yenisi daha eklendi. Denizli Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve farkındalık yaratma adına oluşturulan tiyatro gösterileri sağlığı tiyatroyla buluşturuyor.


Denizli İl Sağlık Müdürlüğü’nün himayesinde Hemşire Selda Atlamaz’ın başkanlığında yürütülen çalışmalar 1996 yılında “Haydi Çocuklar Aşıya”kampanyasındaki Polio Aşısı ile start aldı.


Atlamaz, hemşire olarak almış olduğu sağlık bilgisini, oyun yazarlığı ve oyunculuk üzerine almış olduğu eğitimlerle birleştirerek sağlığı tiyatro sahnesine taşıdıklarının altını çizdi.


Oyuncular, 9 Eylül 2011 tarihinde EGS Kültür Salonu'nda sergilenen "Sesimi Duyan Var mı?" isimli oyun ile sağlığı tekrar tiyatroyla buluşturdu. Oyunda, insanlarda afet bilincinin uyandırılmasının yanı sıra UMKE'nin (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) tanıtımı da sağlandı.

Hiç sahne tecrübesi olmayan, üstelik profesyonel sağlıkçı olmalarının yanında farklı yaşlarda farklı unvanlardaki kişilerin tiyatro sevdası ile gönüllü olarak bir araya gelerek aylarca hatta yıllarca çalışmadan sonra çıkartılabilecek bir oyunu 3 ay gibi kısa bir sürede çıkardıklarını ifade eden Hemşire Selda Atlamaz, “Önce “Sesimi Duyan Var mı?” isimli oyunumuzun senaryosunu yazıp arkasından gönüllü olan arkadaşlarımıza kısa bir süre verebildiğim bazı temel sahne eğitimleri ile oyunun yönetmenliğini de üstlenmiş bulundum. Büyük bir heyecanla ve çalışmalar bazında amatör sahne anlamında tam bir profesyonel ruhla hazırladığımız oyunumuzun tüm dekor çalışmalarını ekip arkadaşlarımızla tamamladık. Oyunumuz sahnelendiğinde seyircilerimizden çok olumlu geri bildirimler aldık.”dedi.


Atlamaz, 11 Şubat 2012 tarihinde 112'yi tanıtan "İyi ki Doğdun 112” isimli oyunun hazırlığına başladıklarını kaydederek, “Bu yeni oyunumuzun  konusu acil vakaların ne demek olduğunu, hangi durumlarda ambulans çağrılması gerektiğini, komuta merkezi arandığında nasıl bir bilgi verilmesi gerektiğini, verilen bilgilerde bizim masumca söylediğimiz yanlış konuşmalarımız nelere mal olabileceğini, 112 Acil Servis kurulup bu zamanlara gelene kadar nelerle karşılaştığını komik, eğlenceli ve düşündürücü bir dille anlattık. Ve oyunumuzun sonunda diyoruz ki: Biz 112'ye her açıdan bakmaya çalıştık, ne haklı var ne suçlu, istediğimiz tek şey biraz saygı biraz hoşgörü.”şeklinde ifade etti.


UMKE’yi ve 112 Acil çalışmalarını anlatan bu iki oyunu bir çok sahnede seyircilere sunduklarının altını çizen ekip oyuncuları, “14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerinde Denizli Sağlık Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü ve Tabipler Odası’nın ortak hazırladıkları etkinlikte “Sesi mi Duyan Var mı?”oyunumuzu sergilerken, Denizli Belediyesinin düzenlediği 28. Uluslararası Amatör Tiyatrolar Festivali için Seçici Kurul yapmış olduğu değerlendirme toplantısını sonuçlandırmış ve başvurunun yanı sıra görüntü CD’si yollayan tiyatro gruplarının arasından bir seçme yapılmıştır. 82 farklı oyunun değerlendirildiği toplantının sonucunda, “İyi ki doğdun 112” isimli oyunumuzda davet edilmek üzere seçilmiştir.12 Mayıs 2012 tarihinde oyunumuz tekrar sergilenecektir.”diye söylediler.


Ekip oyuncuları, bundan sonraki eğitimleri görsel olarak yapma projesi içinde olduklarını vurgulayarak, sağlığın tiyatro ile buluşmasında bizlere destek veren başta Müdürümüz Dr.Erdoğan Taş olmak üzere müdür yardımcılarımıza ve meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Tek amacımız sağlık çalışmalarımızı en güzel ve doğru şekilde tiyatro ile halka sunabilmek. Biz Denizli Sağlık Müdürlüğü Tiyatro Ekibi olarak sağlığı tiyatro ile anlatmaya devam edeceğiz.”şeklinde ifade ettiler.
2017  © T.C. Sağlık Bakanlığı